Programme

Committees

Committees

International Organising Committee

  • Arianna Menciassi, Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Italy
  • Andreas Melzer, University of Leipzig, Germany
  • Ashutosh Tewari, Mount Sinai School of Medicine, USA
  • Blake Hannaford, University of Washington, USA 
  • Robert (Bob) Webster, Vanderbilt University, USA
  • Bradley Nelson, ETH Zurich, Switzerland
  • Cameron Riviere, Carnegie MellonUniversity, USA
  • Chris Thompson, Harvard Medical School
  • Christopher Payne, Harvard University, USA
  • Darwin Caldwell, IIT, Italy 
  • Dennis Fowler, Columbia University, USA
  • Gabor Fichtinger, Queen’s University, Canada 
  • Giancarlo Ferrigno, Politecnico Milan, Italy
  • Howie Choset, Carnegie Mellon University, USA
  • Ichiro Sakuma, University of Tokyo, Japan
  • Jacques Marescaux, University Hospital Strasbourg, France
  • Jae-sung Hong, Daegu Gyeongbuk Institute of Science & Technology, Korea
  • Jessica Burgner-Kahrs, University of Toronto, Canada
  • Joe Wang, UCSD, USA
  • Kevin Cleary, The Sheikh Zayed Institute,Washington, USA
  • Koji Ikuta, University of Tokyo, Japan
  • Lee Swanstrom, University of Oregon, USA
  • Leo Joskowicz, The Hebrew University of Jerusalem
  • Leonardo Mattos, IIT, Italy
  • Mark Talamini, Stony Brook University, USA
  • Paolo Dario, Scuola Superiore Sant’Anna, Pisa, Italy
  • Paolo Fiorini, University of Verona, Italy
  • Peer Fischer, University of Stuttgart
  • Peter Kazanzides, Johns Hopkins University, USA
  • Philip Chiu, The Chinese  University of Hong Kong, China
  • Pierre Du Pont, Children’s Hospital Boston,USA
  • Pierre Jannin, INSERM, France
  • Rajni Patel, The University of WesternOntario, Canada
  • Rick Satava, University of Washington, USA
  • Russ Taylor, Johns Hopkins University, USA
  • Simon Di Maio, Intuitive Surgical Inc, USA
  • Stefan Weber, University of Bern, Germany
  • Steve Wexner, Cleveland Clinic Florida, USA
  • Thomas Looi, Sick Kids, Toronto, Canada
  • Toshio Fukuda, Nagoya University/Meijo University, Japan
  • Vipul Patel, Global Robotic Institute, USA

Local Organising Committee

  • Andrew Schache, Liverpool University and Aintree University Hospital, UK
  • Brian Davies, Imperial College London, UK
  • Celia Theodoreli Riga, St Mary’s Hospital, UK
  • Christos Bergeles, University College London, UK
  • Colin Bicknell, St Mary’s Hospital, UK
  • Daniel Elson, Imperial College London, UK
  • Daniel Leff, Charing Cross Hospital, UK
  • Dinesh Nathwani, Charing Cross Hospital, UK
  • Erik Mayer, Royal Marsden Hospital, UK
  • Ferdinando Rodriguez Y Baena, Imperial College London, UK
  • George Mylonas, Imperial College London, UK
  • Helge Wurdemann, University College London, UK
  • Jag Dhanda, Queen Victoria Hospital, UK
  • Jian Dai, Kings College London, UK
  • Julian Teare, St Mary’s Hospital, UK
  • Justin Vale, St Mary’s Hospital, UK
  • Kamal Deep, Glasgow University and Golden Jubilee National Hospital
  • Kaspar Althoefer, Queen Mary University of London, UK
  • Kawal Rhode, King’s College London, UK
  • Len Fass, GE Healthcare, UK
  • Neil Tolley, St Mary’s Hospital, UK
  • Nicholas Cheshire, Royal Brompton Hospital, UK
  • Pallav Shah, Royal Brompton Hospital, UK
  • Pietro Valdastri, University of Leeds, UK
  • Salzitsa YordanovaAnastasova-Ivanova,  Imperial College London, UK
  • Sanja Dogramadzi, Bristol roboticsLaboratory, UK
  • Shane Xie, University of Leeds, UK
  • Stamatia Giannarou, Imperial College London
  • Thanos Athanasiou, Hammersmith and StMary’s Hospitals, UK
  • Zoltan Takats, Imperial College London, UK